Како гром од ведро небо дојде веста дека Алекс Де Минор се повлече од Вимблдон.

Ова значи дека Новак Ѓоковиќ без борба ќе се пласира во полуфиналето на Вимблдон каде ќе се сретне со подобриот од дуелот Тејлор Фриц и Лоренцо Музети.

Инаку, Алекс Де Минор се здоби со повреда во осминафиналето против Артур Фис, се надеваше дека ќе може да се опорави до средбата со Новак, но тоа не се случи.

Работите да бидат уште полоши, Австралиецот се повреди кога имаше меч поен. Тој одигра кратко на мрежата, топката веќе двапати се одби, само тој да си ја фати ногата, а како изгледаше погледнете во приложеното видео: