Што е потребно за промена кај себе:Свршеникот ја оставил затоа што била дебела, две години подоцна станала Мис на Британија

85
Фото: © jenatkinmusic / Instagram

Животот знае како да сервира изненадувачки заговор, а Џен Аткин се соочи со многу предизвици пред да дојде до слава. Нејзиниот свет неочекувано се срушил кога вереникот ја оставил бидејќи, како што тогаш и рекол, била премногу дебела.

Џен уживеела од нездрава храна. Како дете се соочила со многу предизвици. Многумина ја навредувале и ја исмејувале на пат кон игралиштето. Нивните сурови прекари и одѕвонуваа во ушите, поради што го боли срцето. И да биде работата уште полоша, и фрлаа со храна по неа …

Тоа беше тешко време за Џен, а овие искуства оставија трајни лузни.

Аткин храбро признава дека ја негирала нејзината состојба и сложениот однос што го развила со храната. Открила како нејзината мајка со љубов и подготвувала домашни јадења, додека таа потајно уживала во брза храна, чипс и слатки. Своето тело го нарече „незаситна јама“, поради што јадеше неконтролирано без никакви прекини. Нејзината состојба само се влошила во тинејџерските години.

Кога ја добила возачката дозвола, пристапот до брза храна станал уште поудобен. Заедно со нејзиното момче посетувала барови и уживала во храната. Но, без разлика на се, Аткин цврсто веруваше дека нејзиното момче безусловно ја сака.

Сепак, тој решил да ја прекине врската токму во средината на планирањето на свадбата.

Тоа беше моќно будење за Аткин, бидејќи се соочи со суровата реалност. Неочекуваниот прекин ја натерал да ја преиспита сопствената перцепција и да се соочи со болната вистина. По раскинувањето, таа продолжи да бара утеха во храната и се осамени дома.

Набрзо доаѓа клучниот момент кога таа сфатила дека не може да се влезе во нејзините фустани, што ја поттикна да се измери и да го открие шокантниот степен на зголемување на телесната тежина. Ова сознание ја поттикна нејзината решеност да направи промена и да се грижи за себе.

Таа се приклучила на локалната теретана и започнала неверојатна трансформација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jen Atkin (@jenatkinmusic)

Охрабрена од напредокот, таа почнала да учествува на натпревари за убавина и постигнува успех. Од круна за Мис Сканторп до прва придружничка на Мис Англија 2018 година, патувањето на Џен е неверојатно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jen Atkin (@jenatkinmusic)

Аткин верува дека нејзиниот поранешен би се гордеел со неа, но таа нема намера да се врати со него. Ја пронашла љубовта на својот живот и се омажила за Крис само пет месеци пред да ја освои титулата, пишува „Bright Side“.