Нов шампион во Мото3 шампионатот е момчето од Валенсија, Хауме Масија, кое се запиша во книгата на рекорди како вториот најмлад шампион во оваа категорија.

Масија ја освои светската круна со 23 години и 19 дена, а пред него е само неговиот сонародник Алберт Аренас, кој во 2020 година стана шампион во Мото3 со 23 години и 247 дена.

За доминацијата на Шпанците најдобро зборува фактот што Масија е осмиот мотоциклист од оваа земја кој го освоил Мото3 шампионатот, кој првпат се почна да се одржува во 2012 година. Воедно, ова беше шеста шампионска титулата во генералниот пласман за тимот на Хонда.

Пред Масија, титулата во Мото3 за Хонда ја освоија Алекс Маркез, Дени Кент, Жоан Мир, Хорхе Мартин и Лоренцо Дала Порта.