На стартот од Светското првенство во ракомет, кое до 19. декември ќе се игра во Шпаниј, домашната селекција ја прегази Аргентина со 29:13. Актуелниот планетарен вицешампион во првото полувреме се мачеше со аутсајдерот, за да го декласира во продолжението дозволувајќи му да постигне само три гола во второто полуврем.

Најефикасни во победничките редови беа Кабрал Барбоса и Кармен Кампос Коста со по пет гола, додека во јужноамериканската селекција само Елке Карстен успеа да постигне повеќе од два гола – вкупно три.