Шлаканица за Зеленски и Нетанјаху: Американскиот Сенат блокираше милијарди за Украина и Израел

157

Републиканците во американскиот Сенат го блокираа гласањето за нацрт-законот за помош на Украина и Израел, откако демократите не ги исполнија нивните барања за зајакнување на безбедноста на јужната граница на САД.

Пакетот од 110 милијарди долари вклучуваше 61 милијарда долари за Украина, како и помош за Израел и Газа.

Предлогот веќе вклучуваше одредби за граничната безбедност, но републиканските барања за дополнителни промени поврзани со правилата за азил ги комплицираа преговорите со демократите.

Републиканците инсистираат на тоа дека секоја помош за Украина мора да биде комбинирана со сеопфатни имиграциски реформи и ревизија на американската политика за азил.

Од почетокот на војната во февруари 2022 година, американскиот Конгрес одобри повеќе од 110 милијарди долари воена и економска помош за Украина.

Сенаторите гласаа 51 во однос на 49 против усвојувањето на законот, а потребни се 60 гласа.

Одлуката ја доведува во прашање идната помош за Украина и ги враќа пратениците на преговарачка маса, со малку време за дискусија бидејќи до зимскиот одмор на Конгресот е само неколку дена.

Сите републикански сенатори гласаа против, заедно со независниот сенатор Берни Сандерс, кој претходно во текот на денот изрази резервираност во врска со вклучувањето на милијарда воена помош за Израел во нацрт-законот.

„Не треба да даваме повеќе од 10 милијарди долари на десничарската екстремистичка влада на Бенјамин Нетанјаху за да го продолжи нивниот сегашен воен пристап“, рече Сандерс, мислејќи на тековната офанзива на израелската војска во Појасот Газа, во која досега загинаа повеќе од 16.000 палестински цивили.

„Она што го прави владата на Нетанјаху е неморално, тоа е кршење на меѓународното право и Америка не треба да биде соучесник во тоа“, рече Сандерс, долгогодишен критичар на Нетанјаху.

Претходно во средата, американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека е „подготвен да направи значителни компромиси“ за имиграциската политика и границата со Мексико за да го усвои законот за помош.

„Републиканците во Конгресот се подготвени да му го дадат на Путин најголемиот подарок на кој може да се надева“, додаде Бајден.

Администрацијата на Бајден во средата објави нова безбедносна помош за Украина од 175 милиони долари од веќе одобрени средства.

Пакетот вклучува муниција – проектили и артилериски гранати – како и „опрема за заштита на критичната национална инфраструктура“, се наведува во соопштението на американското Министерство за одбрана.

Загриженоста за иднината на пакетот од 110 милијарди долари се зголеми во вторникот, откако тајниот брифинг за пратениците, чија цел беше да се обезбеди поддршка за ново финансирање, спектакуларно пропадна.

Сенаторите викаа еден на друг, а најмалку десетина републиканци излегоа.

Претходно, украинскиот претседател Володимир Зеленски ненадејно го откажа онлајн брифингот со сенаторите.

Нешто се појави во последен момент, рече во вторникот лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, без да даде дополнителни детали за ненадејното откажување на обраќањето на Зеленски.

Иако демократите веќе го одобрија барањето на републиканците за зајакнување на безбедноста на границата со Мексико, републиканските барања за дополнителни промени во правилата за азил ги комплицираа преговорите со демократите.

Додека републиканците во голема мера ја поддржуваат помошта за Украина, некои се обидуваат да го искористат ова прашање како начин за решавање на зголемената загриженост во врска со јужната граница на САД.

Пред неуспешното гласање, Шумер упати емотивна молба до своите колеги од Сенатот, велејќи им дека гласањето е важен „момент во историјата“ и дека треба „да побрзаат да застанат во одбрана на демократијата“ во Украина.

„Можете да бидете сигурни дека Владимир Путин внимателно го следи сето ова“, рече тој.