Шкрињар во јуни ќе му се приклучи на ПСЖ

16
epa09676406 Inter Milan?s Milan Skriniar celebrates after scoring the 2-1 goal during the Italian Serie A soccer match between FC Inter and SS Lazio at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 09 January 2022. EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Дефанзивецот на Интер, Милан Шкрињар ќе му се приклучи на Пари Сен-Жермен во јуни оваа година, бидејќи јануарскиот договор пропадна, објави инсајдерот Фабрицио Романо.

Според Романо, 27-годишниот фудбалер 100% ќе го напушти Интер во јуни бесплатно за да премине во францускиот клуб.

Извршниот директор на Интер, Џузепе Марота потврди дека Шкрињар ќе замине во јуни бесплатно: „Милан го направи изборот, тоа е негово право – и ние мора да го почитуваме“.

Во тековната сезона Шкрињар забележа 27 настапи за „нероаѕурите“ во сите натпреварувања и има една асистенција. Неговиот договор со клубот е до летото 2023 година.