Шведска: Нови жртви на вооружени конфликти, премиерот ја повика армијата да се вклучи во борбата против криминалот

217

Шведскиот премиер го повика шефот на вооружените сили да помогне да се спречи порастот на убиствата од банди.

Тие во петок ќе се сретнат со началникот на полицијата за да разговараат за улогата на војската.

Премиерот го упати повикот еден ден откако двајца мажи беа убиени во главниот град на земјата, Стокхолм, а една 25-годишна жена загина во експлозија во град северно од главниот град.

„Ќе ги фатиме бандите и ќе ги победиме“, вети Улф Кристерсон, премиерот, во едно од неговите ретки телевизиски обраќања.

Шефот на вооружените сили Микаел Бајден за шведскиот весник Dagens Nyheter изјави дека е подготвен да и помогне на полицијата.

Не е јасно точно како би можела да биде вклучена војската, но претходните разговори сугерираа дека војниците би можеле да преземат некои полициски должности за да ги ослободат многу потребните ресурси за борба против криминалот.

Некои критичари сметаат дека предложените мерки се површни, бидејќи се однесуваат на симптомите, а не на основните причини за насилството.

Во текот на септември, 12 лица загинаа во вооружен конфликт меѓу групи, што е најголем број од декември 2019 година, пишува Dagens Nichter.

Шведските медиуми го поврзаа неодамнешниот конфликт со група позната како мрежа Фокстрот, поделена на две ривалски фракции.

Кристерсон изјави дека ништо слично не се случило во Шведска претходно и дека „ниту една друга земја во Европа“ не се соочила со ваква ситуација.

Тој нагласи дека децата и невините случајни минувачи се се повеќе жртви на насилство низ целата земја.

Експлозија во текот на ноќта во Фулер, околу 80 километри северно од Стокхолм, уби жена за која се верува дека е сосед на лице поврзано со организиран криминал.

Таа отиде да спие „една сосема обична вечер и никогаш не се разбуди“, рече премиерот.

Неколку часа претходно, еден маж беше убиен во пукање во Јордбро, јужно од главниот град, објави јавната телевизија СВТ.

Истите медиуми објавија дека 18-годишникот бил застрелан околу седум часот во близина на полн спортски терен во Стокхолм.

Минатата година во престрелки ширум земјата загинаа над 60 луѓе, што е рекордна бројка, а се предвидува дека оваа, 2023 година, бројот на жртви ќе биде уште поголем.

Во официјален владин извештај објавен во 2021 година се наведува дека секој четврти од милион жители секоја година се убиени од истрели во Шведска.

Во Европа тој сооднос е 1,6 на милион луѓе.

Полицијата го поврзува насилството со лошата интеграција на имигрантите, зголемениот јаз меѓу богатите и сиромашните и употребата на дрога.

Малцинската влада на десниот центар, која дојде на власт минатата година со поддршка на антиимигрантските Шведски демократи, допрва треба да го запре насилството.

Премиерот во четвртокот рече дека ќе продолжи со поголем надзор, построги казни за прекршување на оружје, посилни овластувања за депортација и зони за запирање и пребарување, додавајќи дека научил од градоначалникот на Њујорк, кого го посети минатата недела.

„Сите опции се на маса“, најави тој.

Но, еден локален активист изјави за Би-Би-Си дека е „длабоко разочаран“ од плановите, додавајќи дека тие не успеале да ги решат основните социјални прашања.

Сакарија Хирси, шеф на Колективна грижа, група поврзана со Амнести Интернешнл, повика на поголема акција за детската сиромаштија, како и зголемени ресурси за младинските клубови, службите во заедницата и спортските центри.

Тој рече дека во говорот на премиерот недостасуваат „конкретни мерки за оние кои страдаат од трауми и загуби, особено за децата, чија тага и болка како општество мора да ја поднесеме и да се справиме“.