Шакира, Шакира:Музејот Греми со прва изложба посветена на латино дивата, во чест на сите нејзини достигнувања

66

Шакира неодамна минува низ бурно раскинување, но сега следеа добри информации за латино уметникот. Музејот Греми ја претставува првата изложба посветена на пејачката. Ексклузивната изложба го истражува нејзиниот пат да стане една од најуспешните пејачки во светот и да ги пробие границите за латино уметниците, пренесува Hola.

Шакира ја започна својата кариера пред повеќе од три децении. Таа има продадено над 85 милиони плочи ширум светот и освои бројни награди, вклучувајќи три Греми, 12 Латински Греми награди и повеќе Американски музички награди.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Shakira (@shakira)

 

Таа е една од најдобрите 10 женски уметници на сите времиња на YouTube со над 20 милијарди прегледи. Поради сите нејзини достигнувања, музејот „Греми“ одлучи да ѝ оддаде чест. Шакира беше една од првите латино уметници што ја започна својата кариера комбинирајќи различни елементи благодарение на нејзината мешана етничка припадност и мултикултурни корени. Шакира, која е Либанка од страната на нејзиниот татко, вгради арапски танц и мелодии во нејзините песни заедно со мејнстрим поп-рок мелодијата со која порасна.

– Чест ми е што патот на мојата кариера е прикажан во музејот Греми. Тоа е доказ за толку многу неизбришливи моменти што ги негувам и многу сум среќен што можам повторно да ги оживеам тие спомени со оние кои ме поддржуваа како уметник и продолжуваат да ме поддржуваат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Shakira (@shakira)