Чудна сенка на канадскиот брег – исплива 150 години потонат брод/ВИДЕО

517
Скриншот

На песочната плажа Кејп Реј во Њуфаундленд, Канада, исплива брод потонат 150 години. Се верува дека остатоците од бродот на плажата ги донел ураганот Фиона.

Како што пренесува Би-Би-Си, се верува дека бродот бил изграден во 19 век, но повеќе не се знае. Канадските служби работат на зачувување на остатоците од остатоците, а потоа ќе има истрага која треба да открие за кој брод станува збор.