Хјустон го освои Западот

51
HOUSTON, TX - MAY 17: James Harden #13 of the Houston Rockets celebrates in the fourth quarter against the Los Angeles Clippers during Game Seven of the Western Conference Semifinals at the Toyota Center for the 2015 NBA Playoffs on May 17, 2015 in Houston, Texas. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Scott Halleran/Getty Images)

Хјустон Рокетс на седум натпревари пред крајот на регуларниот дел од сезоната во НБА лигата го обезбеди првото место во Западната конференција благодарејќи на поразот на Голден стејт Вориорс од Милвоки Бакс со 116:107.

На овој начин Хјустон ја прекина доминацијата на Голден стејт од изминатите три години што се однесува до првиот дел од сезоната. Исто така ова за Рокетс е прв пат во историјата на клубот да се лидери во конференцијата.

Хјустон има 61 победа и 14 порази, односно седум триумфи повеќе од бранителот на титулата, а двата тима ги очекуваат уште по седум натпревари.

Голден стејт претходните три сезони убедливо стигнуваше до првото место на Западот, но оваа година во плејофот ќе почне од втората позиција.