Хрватска ја елиминира Белгија од СП 2022

33
epa10342010 Luka Modric of Croatia in action against Timothy Castagne of Belgium (R) during the FIFA World Cup 2022 group F soccer match between Croatia and Belgium at Ahmad bin Ali Stadium in Doha, Qatar, 01 December 2022. EPA-EFE/Abir Sultan

Репрезентациите на Мароко и Хрватска обезбедија пласман во 1/8 финалната рунда од СП 2022. Мароко заврши како првопласиран во групата „Ф“ благодарение на минималниот триумф од 2:1 над селекцијата на Канада, додека без погодоци, заврши дуелот помеѓу репрезентациите на Хрватска и Белгија. Табела: Мароко 7, Хрватска 5, Белгија 4, Канада 0 бодови.