Холанѓаните немаат пораз на 19 натпревари по враќањето на Ван Гал

38

Холандија ја продолжи серијата без пораз под водство на Луј ван Гал која трае 19 натпревари.

Денес избраниците на Ван Гал ги победија САД (3:1) во осминафиналето на Светското првенство во Катар.

Последен пат Холандија загуби на 27 јуни 2021 година од Чешка (0:2). Во август истата година Ван Гал се врати на селекторската позиција и оттогаш националниот тим има 14 победи и 5 нерешени.

Во четврт-финалето на Светското првенство во 2022 година, Холандија ќе се сретне со победникот од двојката Аргентина – Австралија.

Овој натпревар се игра вечерва со почеток во 20 часот во градот Ал Рајан.