Прв тим што претстави болид за новата сезона во Формула 1 е американскиот Хас.

Новиот автомобил со име VF-23 ќе биде претежно црно-бел, додека некогашната доминантна црвена боја сега е, главно, претставена само на предните и задните краеви на болидот.

Хас ќе ја покаже новата машина на 11 февруари, на патеката „Силверстон“.

Оваа сезона, наместо Мик Шумахер, за американскиот тим ќе настапат Кевин Магнусен и Нико Хулкенберг, кој се врати во најбрзиот циркус на денешницата.

Шампионатот во Формула 1 започнува на 5 март, во Бахреин.