Хамас бара целосно повлекување на израелските војници од Газа

153

Амандманите на Хамас на договорот за прекин на огнот во Газа, предложени од Израел, повикуваат на повлекување на израелските трупи од целата палестинска енклава, објави во средата телевизискиот канал Ал Џезира, цитирајќи свои извори.
Според изворите, Хамас инсистира Израел да ги повлече своите сили од територијата на преминот Рафа и таканаречениот коридор Филаделфија, тесен појас на територија долж границата на Газа со Египет.

Високиот функционер на Хамас Осама Хамдан ги потврди извештаите дека Хамас го доставил својот одговор на иницијативата на американскиот претседател Џо Бајден за решавање на Газа до египетските и катарските посредници.

– Доставивме дел од нашите коментари за иницијативата до посредниците – рече тој за телевизискиот канал Ал Мајаден, пренесува ТАСС.