Ф1 – Доминација на Ред Бул на трката за ГН на Саудиска Арабија

71
EPA-EFE/STR

Серхио Перез триумфираше на трката за ГН на Саудиска Арабија, втора во годинашната сезона во Формула 1. Доминацијата на Ред Бул ја дополни Марк Ферстапен кој заврши на втората место иако трката ја почна од 15.позиција.

Како третопласиран на подиумот во Саудиска Арабија заврши ветеранот Фернандо Алонсо.

Двајцаат возачи на Мерцедес, Расел и Хамилтон, ги освоија четвртата и петтата позиција, двоецот на Ферари, Саинз и Леклер завршија на седмото и на осмото место, а бодови на трката за ГН ан С.Арабија освоија уште и Окон, Гасли и Магнусен.