Франција лесно до ново 1/4 финале

37
epa10321525 Olivier Giroud (2-L) of France celebrates with teammates after scoring his second goal during the FIFA World Cup 2022 group D soccer match between France and Australia at Al Janoub Stadium in Al Wakrah, Qatar, 22 November 2022. EPA-EFE/Tolga Bozoglu

Бранителот на тронот, репрезентацијата на Франција, обезбеди пласман во 1/4 финалната рунда од Светското првенство во Катар. „Галските Петли“ не дозволија никакво изненадување и сосема заслужено со 3:1 ја добија 1/8 финалната пресметка против Полска. Нови два погодока на своето конто запиша Килијан Мбапе, а мрежата на Шчесни ја погоди и Оливие Жиру. Почесниот погодок за Полска беше дело на Роберт Левандовски.