Флорентино прва летна аквизиција

42
Benfica's midfielder Florentino Luis (R) vies with Galatasaray's Nigerian forward Onyekuru (L) during the UEFA Europa League round of 32 second leg football match between SL Benfica and Galatasaray at the Luz stadium in Lisbon on February 21, 2019. (Photo by PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP) (Photo credit should read PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP/Getty Images)

Големиот талент од редовите на актуелниот шампион на Португалија, тимот на Бенфика, Флорентино Луис, ќе биде првата летна аквизиција на италијанскиот калчо гигант Милан.

Раководните лица на седумкратниот европски клупски шампион веќе неколку месеци се обидуваа да ги осигураат услугите на 20-годишниот играч за врска, а италијанските медиуми открија дека двата клуба се многу блиску до реализација на трансферот. Флорентино прво ќе биде позајмен, но Милан ќе мора да го откупи неговиот договор на крајот од сезоната.