ФИФА нема да ја казни Германија за чинот на покривање на устата

36
epa10322409 The starting eleven of Germany cover their mouths as they pose for a team photo before the FIFA World Cup 2022 group E soccer match between Germany and Japan at Khalifa International Stadium in Doha, Qatar, 23 November 2022. EPA-EFE/Ronald Wittek

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) нема да ја казни германската репрезентација за акцијата пред натпреварот од Светското првенство во 2022 година.

Фудбалерите вчера пред натпреварот со Јапонија ја покрија устата со раце додека се правеше тимска фотографија.

Фудбалерите го направија ова во знак на протест против забраната на ФИФА да се носат капитенските ленти „Една љубов“.

Германскиот фудбалски сојуз реагираше: „Да ни се ускрати правото да носиме ваква лента е исто како да одбиете гласање.

За човековите права не може да се преговара“.

Германија го загуби натпреварот од 1. коло од групната фаза на Светското првенство од Јапонија со резултат 1:2.