Филмска потера во Нови Сад: Киднапери грабнале малолетник, барале 200.000 откуп да го пуштат

179

Младич (18), кого четворица киднапери, меѓу кои и малолетник, го внеле во автомобил, а потоа од родителите побарале 200.000 евра за откуп, бил пронајден неповреден во багажникот на автомобилот што полицијата го пресретнала на градската депонија во Клиса откако филмска потера.

Инцидентот се случил синоќа, околу 03:00 часот, кога четворица осомничени киднапери под сѐ уште неразјаснети околности насилно го внеле во автомобил младиот човек (18). За овој драматичен настан полицијата ја известил неговиот татко, тврдејќи дека киднаперите го контактирале и барале 200.000 евра за откуп.

Полицијата веднаш започнала потрага и со анализа на трагите успеала да ги лоцира киднаперите. Гледајќи дека полицијата им е зад петици, киднаперите побегнале и настанала филмска потера низ улиците на Нови Сад. Полицијата успеала да ги спречи, а жртвата, за среќа неповредена, била пронајдена во багажникот на автомобил со словенечки регистарски таблички, кој бил оштетен при бркотницата по улиците.

Припадниците на МУП ги идентификувале киднаперите како М.Р.(2003), С.Б.Ѓ.од Нови Сад. (2003), Г. Б. (2003) и еден седумнаесетгодишник.