Федерер е најдобриот тенисер на сите времиња

26

Легендарниот шведски тенисер Бјорб Борг, истакна дека Швајцарецот Роже Федерер е најдобар тенисер кој се појавил на АТП турнирите. Борг го пофали Швјацарецот на прес – конференцијата пред одржувањето на Лејвер купот, егзибиционо натпреварување основано од страна на Федерер.

  • Таму сте меѓу најдобрите тенисери во светот и затоа ова натпреварување е организирано во Прага. Заради играње и дружење секоја вечер. Сите се спријателија и добро се забавуваа, а тоа е многу важно, изјави Борг.

Швеѓанецот после на сметка на натпреварувањето додаде пофалби за сметка на Федерер, кој ќе го води тимот на Европа оваа година.

  • После тоа, што да кажете за Роже Федерер додека игра меч? Тој е најдобар тенисер кој некогаш се занимавал со овој спорт, во целата негова историја, така што знае што да работи во одредена ситуација. По тоа прашање сме многу силни во тимот на Европа, истакна освојувачот на 11 грен слем титули.

Борг е капитен на европскиот тим на Лејвер купот, кој ќе се игра од 20 до 22 септември 2019 година.

Во контакт сум со некои играчи. Многу од нив сакаат да играат, но ќе видиме после Ролан Гарос. Се надевам дека Роже и Рафа ќе бидат во моите први три пика, бидејќи како капитен имам право да бирам. Сакам да го имам најдоброто на располагање во септември, заврши Борг.