PARIS, FRANCE - MAY 31: Roger Federer of Switzerland plays a forehand in their mens singles first round match against Denis Istomin of Uzbekistan on day two of the 2021 French Open at Roland Garros on May 31, 2021 in Paris, France. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер, со победа стартуваше на АТП турнирот во Хале, Германија. Тој во првото коло го совлада квалификантот Илија Ивашка со 2:0.

Квалифкантот од Белорусија „скапо си ја продаде кожата“, во првиот сет стигна до тај-брејк и го загуби со 7:4 (7:6), додека во вториот пак стигна да игра 12 гема, Федерер го доби сетот со 7:5.

По откажувањето по три рунди на Ролан Гарос, Швајцарецот се обидува да се врати во форма за третиот Грен Слем, Вимблдон. Турнирот во Хале е прв во серијата на тревна подлога, а Федерер е познат како мајстор за таквите натпреварувања.