ФА како посредник во случајот ЕТХ – Санчо

67
epa10600648 Jadon Sancho of Manchester United reacts during the English Premier League soccer match between Manchester United and Aston Villa in Manchester, Britain, 30 April 2023. EPA-EFE/ADAM VAUGHAN EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Здружението на професионални фудбалери (ПФА) понуди да помогне во решавањето на спорот меѓу тренерот на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг и напаѓачот Џејдон Санчо, пишува „The Times“.

Претходно соиграчите на Санчо се обидоа да го убедат да му се извини на тренерот, но 23-годишниот Англичанец одби.

На 14 септември, Манчестер јунајтед го суспендира Санчо од тренинзите со главниот тим по конфликтот со Тен Хаг. Беше објавено дека тренерот е подготвен да го врати играчот во базата само доколку Санчо му се извини нему и на тимот.

Проблемот настана по јавна пресметка, откако стратегот на Јунајтед изјави дека фудбалерот не бил добар на тренинзите, па затоа не го ставал составот. На ова, Санчо излезе со реакција на социјалните мрежи во која го обвини тренерот дека лаже.