Фатална несреќа во Мексико:Во судир на два приватни авиона, загинаа пет лица меѓу кои и едно дете/видео

107

Во фаталниот судар на два приватни патнички авиони во северната мексиканска држава Дуранго загинаа пет лица, меѓу кои и едно дете, соопштија државните власти.

Несреќата се случила на мала земјена писта во градот Ла Галансита, во западниот дел на Дуранго, во понеделникот наутро, јавува indiatvnews.

Како што соопшти Државниот секретаријат за безбедност, двата авиони биле лесни авиони „цесна“ и се судриле додека едниот полетувал, а другиот слетал, што довело до пожар во двата авиони.

„Во несреќата загинаа сите пет патници“, соопшти државната агенција.

Во тек е истрага за утврдување на причините за фаталната несреќа.