EPA-EFE/LUKAS COCH

Најтрофејниот грен-слем шампион, Рафаел Надал, потврди дека процесот на рехабилитација по операцијата ќе трае пет месеци.

  • Како што знаете, имав операција. Се помина во најдобар ред, беше извршена артроскопија мускул на левата нога, повреда поради која не се натпреварувам од јануари. Дополнително, успеавме да се справиме со старата повреда на левата натколеница, која несомнено ќе помогне за подобро заздравување. Веднаш ќе почнам со постепена функционална рехабилитација и ми рекоа дека ако се биде во ред, процесот на заздравување ќе трае пет месеци. Уште еднаш сакам да ви се заблагодарам за поддршката што ми ја давате и ми ја давате секој ден, напиша Надал на социјалните мрежи.