Украдени вредни реквизити од серијата „Круна“

63

Нетфликс потврди дека се украдени неколку вредни реквизити (антиквитети) од неговата екстравагантна и наградувана серија „The Crown“ Наводно се украдени интересни предмети од серијата на 16 февруари, а предметите вредат 150.000 фунти (околу 180.000 евра)!

Кражбата предизвика полициска истрага, која сега е прекината. Полицијата во Јужен Јоркшир откри дека во Донкастер биле упаднати три возила со реквизити користени на телевизија и филм.

Портпаролот на силите рече:

„Полицијата беше повикана во средата на 16 февруари во 16.30 часот по пријава за кражба од возило на Пасурс Роуд во Донкастер.

„Полициските службеници ја истражија кражбата, но сите постоечки наоди во истрагата досега се исцрпени.

Наводно се украдени над 200 предмети, меѓу кои и скапа реплика на руско јајце Фаберже купена од кралот Џорџ V и кралицата Марија, накит, часовник, сребрен прибор и канделабри, пренесува Метро.

Во обид да ги врати предметите доколку крадците се обидат да ги продадат, Нетфликс опиша некои од нив за неделниот весник за трговија со антиквитети:

Реплика на јајцето на Фаберже за кралското крунисување од 1897 година 12 комплети сребрени канделабри Седум златни канделабри Бројчаникот од часовникот на дедо Вилијам IV (но не долгата футрола во која беше затворена) Некои руски религиозни икони Сребрена облекување маса од 10 парчиња Сент Луис позлатени кристални стакларија и декантери

„Украдените предмети не се нужно во најдобра состојба и затоа имаат ограничена вредност за препродажба“, изјави за Газета Алисон Харви, сценограф на „Круна“.

Сепак, тие се вредни како делови од британската филмска индустрија, пишува Variety „Бандата успеала да упадне во три возила во кои имало реквизити кои се користат во филмови и ТВ, каде Ураците се вредни реквизити поврзани со серијата.

Портпаролот на Нетфликс рече дека инцидентот нема да го одложи снимањето бидејќи „ќе се најдат замени“.