УЕФА ја демантира Унгарија и се закани со санкции

56
epaselect epa10313977 FIFA President Gianni Infantino addresses a press conference in Doha, Qatar, 19 November 2022. The FIFA World Cup Qatar 2022 will take place from 20 November to 18 December 2022. EPA-EFE/MOAHAMED MESSARA

УЕФА денеска експресно ги демантираше тврдењата на Унгарската фудбалска федерација дека дала дозвола за користење навивачки знамиња со карта на „Голема Унгарија“ и притоа се закани со можни санкции.

„На наше изненадување, во медиумите пронајдовме информација дека УЕФА дозволила користење на такво знаме или транспарент на своите натпревари. За да избегнеме какви и да е несогласувања, сакаме да појасниме дека УЕФА тоа никогаш не го дозволила“, соопшти Европската куќа на фудбалот.

УЕФА најави санкции доколку на натпреварите на унгарската репрезентација се појават знамиња со карта на „Голема Унгарија“.

„Употребата на такви транспаренти или знамиња може да доведе со дисциплински мерки. Затоа, топло ви препорачуваме да преземете соодветни мерки за да спречите појавување на овие знамиња/банери на натпреварите“, предупреди УЕФА.

Реакцијата доаѓа откако претходно денеска Унгарската фудбалска федерација (МЛСЗ) соопшти дека добила дозвола од УЕФА и организацијата ФАРЕ да го користи знамето на таканаречената „Голема Унгарија“ на натпреварите од квалификациите за ЕУРО2024.

Унгарската федерација објави дека навивачите ќе можат да ги користат овие знамиња на трибините, бидејќи УЕФА и ФАРЕ оцениле дека не станува збор за политички симбол.

На знамињата е исцртана карта која ја претставува територијата на поранешна Унгарија, чии делови денес се наоѓаат во границите на Србија, Словенија, Романија, Украина, хрватска, Словачка и Австрија.

Унгарија во евроквалификациите е во група со Србија, Црна Гора, Бугарија и Литванија.