На состанокот на Извршниот одбор во Кишињев, Европската фудбалска федерација (УЕФА) уште еднаш остро ја критикуваше идејата на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) да го воведе Светското првенство на секои две години.

УЕФА ја повика ФИФА да престане да го спроведува планот за воведување на Светското првенство на секои две години и наместо тоа да се вклучи во „вистински консултации“ за реформата на меѓународниот календар на натпревари.

  • УЕФА е разочарана од усвоената методологија, која досега доведе до радикални промени кои беа промовирани пред учесниците да имаат можност да присуствуваат на секој состанок за консултации, се вели во соопштението на УЕФА.

Од Куќата на фудбалската организација на „Стариот континент“ соопштија дека постојат бројни вознемирувања за новиот план на ФИФА, вклучувајќи „намалување“ на вредноста на Светското првенство, ризик од зголемен обем на работа на играчите, како и туркање на женскиот фудбал во втор план.

  • Ова се само некои од сериозните проблеми што предлогот на ФИФА ги предизвикува на прв поглед и не можат да се отстранат со едноставни неосновани промотивни слогани за наводните придобивки од новиот план, велат од Нион.

УЕФА објави дека побарала состанок со ФИФА на 14 септември, но се уште не добила одговор.

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, предупреди овој месец на потенцијален европски бојкот на Светското првенство доколку се остварат плановите на ФИФА.

  • Можеме да одлучиме да не играме. Колку што знам, Јужноамериканците се на иста страна. Значи, со среќа со таквото Светско првенство. Мислам дека тоа никогаш нема да се случи затоа што е толку спротивно на основните принципи на фудбалот, изјави Чеферин за „Тајмс“.

Синдикатот на играчи ФИФПро, исто така, изрази загриженост за зголемениот обем на работа на фудбалерите и недостатокот на консултации при донесување вакви одлуки.

Сепак, легендарниот француски селектор Арсен Венгер, кој стана дел од фудбалскиот тим за развој на ФИФА по неговата кариера, смета дека одржувањето на Светското првенство на секои две години е одлична идеја.

Во интервју за француски „Л‘Екип“, тој откри како со месеци работи на тој проект.

  • Јазот од четири години помеѓу Светските првенства е премногу голем, а шансите за пласман се премали, поради што се случува да се прескокнат цели генерации таленти, соопшти ФИФА.

ФИФА неодамна објави дека навивачите го поддржуваат нејзиниот план за одржување на Светското првенство на секои две години.