Уапсени се две лица за помагање во грозоморното убиство на сопственикот на кафеана во Смедерево

272

Припадници на МВР во Смедерево ги уапсија Д.А.(43) и Ѓ. А.(76) од Смедерево, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело помагање.

Тие се обвинети дека му помогнале на Н.К.(44) од Смедерево, кој е осомничен дека на 21 септември извршил кривично дело тешко убиство, да ги прикрие трагите и да ги скрие средствата за егзекуција, односно ножот со кој е осомничен дека го извршил тешкото убиство на шеесет и осумгодишен маж.

Откако полицијата дознала дека Н.К. веднаш по извршувањето на кривичното дело ја напуштил Република Србија, по него ќе биде започната потрага. Се сомнева дека побегнал во Унгарија.

На осомничените Д.А. и Ѓ. На А. им е одреден притвор до 48 часа, по што со кривична пријава ќе бидат изведени кај вишиот јавен обвинител Смедерево.

Како што објавија медиумите, мажот Ж.И. од Смедерево бил пронајден мртов со повеќе од 75 убоди и расечено грло во локал кај Зелениот пазар во овој град, кој го поседувал.

Според првичните информации, во истрагата било утврдено дека Ж.И. бил расечен на вратот и има повеќе убодни рани на градниот кош.