Турција на удар на страшно невреме: Загинаа 9 лица, 11 морнари се исчезнати

89
EPA-EFE/STR

Девет лица загинаа во силното невреме, а 11 морнари се прогласени за исчезнати во Црното Море откако турски товарен брод потона во неделата во близина на брегот, соопшти турското МВР.

-Девет наши сограѓани загинаа поради невреме и екстремни дождови, изјави министерот за внатрешни работи Али Јерликаја за новинарите во северозападната провинција Зонгулдак, каде што загинаа четири лица.

-Пет други лица, меѓу кои три деца, загинаа во поплавите во провинциите Татман и Дијарбакир на југоисток, рече тој.

Утрово е пронајдено телото на еден од 12-те турски морнари кои исчезнаа во водите кај Ерегли, пристаниште во провинцијата Зонгулдак. Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во неделата во близина на брегот на Црното Море во Турција во невреме.

Капетанот на бродот Кафкаметлер, кој пловел под турско знаме, во неделата наутро пријавил дека бродот плови кон брановидникот кај Ерегли.

Канцеларијата на гувернерот соопшти дека лошите временски услови ги спречиле авионите и бродовите да го бараат бродот. „Кога ќе се подобрат неповолните временски услови, активностите за пребарување и спасување ќе започнат веднаш“, изјави Јерликаја за новинарите.

Друг брод, кој плови под знамето на Камерун, се распадна во близина на Ерегли поради силината на брановите, но целиот екипаж е спасен и е безбеден.

Ветрови со брзина од 130 до 140 километри на час ја погодија таа зона, формирајќи бранови високи од осум до девет метри, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.