Три интервенции на кумановските пожарникари во изминатово деноноќие

10

Кумановските пожарникари интервенирале на три пожари изминатово деноноќие, соопштија денеска од Регионалниот центар за управување со кризи.

Кумановските пожарникари гаселе и пожар кој избувнал во стан на улицата „Иво Лола Рибар“ во близина на зелениот пазара. Пожарот избувнал во 16:40. Пожарникарите го гаселе до 17:30 часот со едно противпожарно возило и петмина пожарникари.

– Во пожарот нема повредни лица, информира РЦУК Куманово.

Пожарникарите гаселе пожар на запалено стрниште во село Романовце дваесетина минути по полноќ до 01:15 часот. Сува трева гасела и на улицата „Доне Божинов“ од 13:55 до 15:00часот. На двете интервенции биле ангажирана по една противпожарна единица со едно противпожарно возило