Тренерското столче за Покетино

96
epa09813494 Paris Saint-Germain's head coach Mauricio Pochettino reacts during the UEFA Champions League round of 16, second leg soccer match between Real Madrid and Paris Saint-Germain (PSG) in Madrid, Spain, 09 March 2022. EPA-EFE/Sergio Perez

Доколку превреме биде прекината соработката со актуелниот шеф на стручниот штаб, Лусиен Фавре, раководните лица на францускиот прволигаш Ница ќе се обидат да ги осигураат услугите на аргентинскиот стручњак, Маурицио Покетино. Фавре моментално стои на тенок мраз поради фактот дека неговиот тим има забележано само две победи на првите осум натпревари во новата сезона. Од друга страна, Покетино моментално е без ангажман и е расположен да се врати во Лига 1.