Поранешниот светски тениски рекет број еден, а сега аналитичар Американецот   Џон Мекинро (65) апсолутно ги поддржа критиките на Новак Ѓоковиќ кон публиката на Вимблдон. Освојувачот на седум грен слем трофеи во студиото на Би-Би-Си, изјави дека целосно разбира што направил Новак.

„Браво“, беше првото нешто што го кажа Американецот кога му го пуштија видеото. „Тој се бори цела кариера, загуби, само затоа што е толку добар. Сакаш  почнуваат да навиваат за другиот без друга причина, освен што си премногу добар?

„Новак е како Дарт Ведер. Имаше двајца играчи кои ги видовме, најголемата класа во тенисот досега, Рафаел Надал и Роже Федерер. Кој може да се спореди со нив во однос на тоа што придонесуваат за тенисот и како луѓето ги сакаат? Никој не може и тогаш се појавува овој човек, Ѓоковиќ, кој има „ма*иња“ да ја растури забавата, сега како да го поставува прашањето: „Имате ли малку почит кон мене?“ – рече Мекинро.

Американецот потсети на големата жртва што ја направи Новак за да дојде во Лондон. „Пред нас е момче кое беше оперирано пред еден месец, шансите беа десет проценти дали ќе може да игра на Вимблдон. Потоа помислува – „Еј, јас му помагам на овој турнир“ и го прави тоа. „Па, зошто да не освојам малку љубов кога играм против момче кое е на 15-то место во светот и нема направено буквално ништо во споредба со мене?“, праша Мекинро во име на Ѓоковиќ.

„Да, можеби има Данци кои викаат „Руне“ кои може да се избројат на прстите од едната рака и разбирам дека луѓето сакаат да видат добар натпревар, но треба да ја почитувате големината што ја гледате пред себе. Лесно е сега да седнам и да кажам дека не го направиле тоа, но Новак се занимава со тоа веќе 10, 15, 20 години, се восхитувам на неговата храброст да го каже тоа токму таму, бидејќи тоа ќе сврти уште повеќе луѓе против него. Ни треба и тој беше преголем за овој наш спорт, беше непочитуван, само затоа што е толку добро?”

„А зошто се случува ова? Што направи толку лошо? Кажи нешто. Што е проблемот, дали тоа што  сака да победи е толку лошо? Проблемот е што се натпреварува како и сите други. Само не разбирам за што се работи, дали за неговиот изглед или од каде доаѓа?

Неговиот интервјуер, Клер Болдинг од Би-Би-Си, застана на страната на фановите.

„Мислам дека не е ништо од тоа. Во суштина, мислам, особено овде, дека луѓето навиваат за аутсајдерот и секогаш го правеле тоа. Мислам дека сакаат кога гледаат натпревари каде што има фаворит на хартијата. И мислам дека Руне не играше добро, но тие го направија тоа за да го охрабрат, искрено, но јас би бил изненаден ако публиката на Вимблдон изрази непочитување.

Мекинро одговори дека се работи за многу мал број луѓе и дека е многу фрустрирачки кога публиката навива со „славење“ на вашата двојна грешка бидејќи сака другиот играч да победи. „Зошто тогаш, по ѓаволите, аплаудираат“, праша Мекинро.