Трагедија во Минесота:Телата на две од три деца исчезнати синоќа пронајдени во езеро

85
Телата на две од трите деца кои синоќа исчезнаа заедно со нивната мајка се пронајдени во езеро во американската сојузна држава Минесота.
Потрагата по мајката и уште едно од децата е во тек, а трагачите веруваат дека децата намерно се удавиле, пренесува АП.
Ниту една од жртвите и оние по кои се трага не се именувани, според АП.
Таткото на повредените деца бил пронајден мртов вчера утрото во приколка во градот Мејплвуд, во близина на Минеаполис, а полицијата утврдила дека нивната мајка исчезнала тој ден заедно со децата, јавува АП.
Полковникот Џо Штајнер од полицијата во Мејплвуд изјави дека автомобилот на жената и чевлите кои им припаѓале на децата биле пронајдени во близина на езерото Ваднаис околу 16 часот.
По пребарувањето на езерото, пронајдено е телото на едното дете, а телото на другото во текот на ноќта.
Трагачи од повеќе организации денеска ги бараа третото дете и мајката. Властите веруваат дека сите три деца биле на возраст под 5 години, според американската агенција.
„Нема ништо потрагично од загубата на мали деца“, рече шерифот на округот Ремзи, Боб Флечер на прес-конференција, додавајќи дека најверојатно станува збор за трикратно убиство, пренесе АП.