Трагедија во Камерун за време на погреб:Најмалку 14 лица загинаа во лизгање на земјиште

30
Најмалку 14 лица загинаа во главниот град на Камерун Јаунде кога дојде до лизгање на земјиштето за време на погреб, изјави денеска регионалниот гувернер Насери Пол Беа.
Десетици луѓе присуствуваа на погреб на фудбалско игралиште на основата од 20 метри висок насип од земја, кој се урна врз нив, изјавија очевидци за Ројтерс.
„Ги пренесуваме телата во мртовечницата на централната болница, но се уште трае потрагата по исчезнати лица, најверојатно жртви“, рече Беа, пренесе Ројтерс.
Јаунде е еден од највлажните градови во Африка и е направен од десетици стрмни ридови обложени со колиби. Обилните дождови предизвикаа неколку разорни поплави низ целата земја оваа година, слабеејќи ја инфраструктурата и раселени илјадници луѓе.