„Тесла“ отпушта 300 работници во фабриката во близина на Берлин

16
DCIM100MEDIADJI_0336.JPG

Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ соопшти дека ќе отпушти 300 привремени работници во фабриката во близина на Берлин, откако најави отпуштања ширум светот поради слабата побарувачка и жестоката конкуренција во цените.

Портпаролката на компанијата изјави дека биле отпуштени 300 привремени работници, додавајќи дека работниците на Тесла не биле отпуштени. Новинскиот портал Бизнис инсајдер претходно објави дека нема да им се продолжуваат договорите на привремените работници.

„Колку што знаеме, нашиот договорен партнер веќе можеше да ги префрли повеќето од овие привремени работници на нови позиции кај други клиенти“, рече портпаролката на „Тесла“.

Во март, компанијата објави дека ангажирала неколку стотици работници на одреден временски период во фабриката во градот Грунхајде, во близина на Берлин.

Во понеделникот, Тесла објави дека ќе отпушти повеќе од десетина од својата работна сила ширум светот, што би значело отпуштања за околу 14.000 вработени.

Компанијата не ја соопшти точната бројка, а според годишниот извештај за 2023 година, во декември вработиле 140.473 работници.

„Додека компанијата се подготвува за нашата следна фаза на раст, исклучително е важно да се испита секој аспект за да се идентификуваат можностите за намалување на трошоците и подобрување на продуктивноста“, напиша извршниот директор Илон Маск во меморандумот до вработените во понеделникот.

Фабриката Тесла во Германија моментално вработува над 12.000 работници

„Како дел од овие напори, темелно ја анализиравме организацијата и донесовме тешка одлука да го намалиме нашиот број на вработени за повеќе од 10 проценти на глобално ниво“, се наведува во документот.

Фабриката во Германија моментално вработува повеќе од 12.000 работници. Маск најави отпуштања за 10 отсто од работниците и во 2022 година, велејќи им на директорите, објави тогаш Ројтерс, дека има „лошо чувство дека економијата не оди добро“. Компанијата досега не соопшти колку работници ќе отпушти во 2022 година, а нивниот број во меѓувреме се зголеми.