Тесла забрзано ја губи пазарната вредност

198

Акциите на Tesla, наводно сочинуваат дури 10 отсто од портфолиото на просечниот инвеститор, па затоа нивниот пад од 65 отсто оваа година е уште посериозен.

Во средината на септември нивната вредност беше над 300 долари, сега е само на 120 долари. Само во декември цената на акциите на Tesla падна за 35 отсто, резултат на низата контроверзни одлуки на Илон Маск, особено неговата континуирана продажба на акциите на Tesla за финансирање на купувањето на Twitter.

Долго време Илон Маск се потсмеваше на сите што ја „кратеа“ акцијата на Tesla (обложувајќи се на нејзиниот пад), но оваа година таа стратегија конечно се покажа како победничка. Цената на акциите на Тесла падна за 65 отсто, на крајот, поради загриженоста дека Маск е повеќе се грижи за Твитер отколку за Тесла, чие преземање мора да го финансира со продажба на акциите на Тесла. Но, постојат многу други проблеми. Најголемиот производител на електрични возила го запре декемвриското производство на Model Y во фабриката во Шангај и повлече 80.000 автомобили во Кина поради софтверски проблеми.

Во меѓувреме, купувачите во Европа откриваат дека автомобилите на Tesla не се баш беспрекорни. Неодамна германскиот неделник Spiegel пишуваше за клиент кој купил Tesla Model X за повеќе од 83.000 евра, но го тужи за бројни дефекти (вратите не се затвораат како што треба, максималната брзина не е 250 туку 210 km/h …), но компанијата не ја почитува жалбата, па случајот заврши на суд во Берлин, пишува SEEbiz.