Терористички напад во Најроби, најмалку седум загинати

31

Припадници на терористичката група Ел-Шабаб денеска извршија напад врз луксузен хотел и комплекс во главниот град на Kенија, Најроби, и според полицијата има најмалку седум жртви.

Вооружени напаѓачи фрлија бомби врз возила на паркинг од хотелот и потоа упаднале во хотелот каде еден од нив активирал експлозив што го носел на себе, изјави полициски командант.

Врз основа на изјави на сведоци кои виделе безживотни тела во тој комплекс во кој се повеќе бизнис згради, се претпоставува дека има намјалку седум загинати. Акцијата на безбедносните сили се уште трае.