Таткото на убиеното девојче во белградското училиште: Секое утро ја будев со бакнежи

412

Поминаа точно 5 месеци од масовното убиство што го изврши тринаесетгодишниот К.К., кој застрела девет свои врсници и училишен чувар во белградското училиште, а рани уште пет ученици и еден наставник.

Во емисијата Лабиринт на ХРТ гостуваа родителите на единаесетгодишната Ана Божовиќ, која беше убиена во масакрот во белградското основно училиште „Владимир Рибникар“.

Мајката Нинела Радичевиќ рече дека родителите мислат дека училиштето е безбедно место.

-Го испратив моето дете на училиште. И некако секогаш мислите дека училиштето е безбедно место. Во моментот кога детето ќе влезе во училиште велите – добро, сега е безбедно, вели мајката.

Таткото на Ана, Иван Божовиќ, се сетил на тоа утро кога последен пат го прегрнал, бакнал и го испратил своето девојче на училиште.

„Јас ја будев пред училиште, ја будев со бакнежи, ѝ ја бакнував по челото, образите, носот… додека не ги отвори очите, па ќе се заврти, се гушкаме и така се будевме секое утро,  како тоа утро. Тогаш беше главната работа што ќе облече. Купи здолниште во Солун, облече елек и се сеќавам како ја бакнав додека брзаше низ вратата. Тоа е мојата последна слика, изјави тато Иван Божовиќ.

Таткото истакнува дека нивната најголема утеха денес е тоа што постојано и кажувале на својата Ана колку ја сакаат и колку им значи.

„И кажавме дека е наш ангел, секојдневно и кажувавме колку ја сакаме и дека е наша, ширеше позитивна енергија, штом влезе и се поздрави од врата, атмосферата во куќата веднаш се промени. Ова ни дава утеха бидејќи знаеме дека секојдневно и покажувавме љубов и поддршка. Ништо не можевме да и одбиеме, тоа утро се јави да и донесе пари за ужина, реков дека ќе ѝ донесам. Што и да можев да направам, не можевме да ја одбиеме за ништо, изјави таткото на Ана.