Стефани Фрапар, која стана првата жена што водеше дуел од европски клупски турнир за мажи, беше пофалена од фудбалските експерти на Островот.

Французинката имаше чест и одговорност да го предводи судирот за Суперкупот на Европа меѓу европскиот клупски шампион Ливерпул и освојувачот на Лигата на Европа, Челзи.

Натпреварот мина низ ВАР интервенција, досуден пенал, протести на играчите, продолженија и конечно изведување на пенали.

По крајот, некои од најистакнатите имиња во Англија зборуваа на адреса на Фрапар и нејзината презентација. Поранешниот играч од средниот ред на Челзи, Џо Кол, сподели позитивни зборови пред „БТ Спорт“.

– Таа добро се снајде, ја остави играта да тече и донесе многу важни одлуки. Таа се справи фантастично, изјави Кол.

Поранешниот репрезентативец на Англија, Глен Ходл, призна за физичката состојба во која судијката се наоѓаше во тешките услови во Истанбул.

– Дојде до продолженија и за самата неа. Темпото е побрзо кај мажите, но таа најде сили и заврши одлична работа, вели Ходл.

Нејзини асистентки беа Мишел О’Нил и Мануела Николоси.