Студија открива дека очилата ја намалуваат можноста за зараза со Ковид-19

294

Истражувачи од Индија спроведоа студија заснована врз 304 испитаници на возраст од 10 до 80 години кои го надминале ковидот. Околу 19 проценти од нив имале очила поголем дел од денот, а остатокот не, што укажува на тоа дека луѓето кои носат очила осум часа на ден имаат помала веројатност да добијат корона, објави „Дејли меил“, повикувајќи се на „Сандеј телеграф“.

“Луѓето имаат тенденција да го допираат лицето 23 пати на час, а очите три пати за 60 минути. Луѓето кои носат очила подолго време нема да ги допираат или допираат нивните очи”, се вели во студијата.

Минатата година беше направена слична студија во Кина, која утврди дека луѓето кои носат очила имаат пет пати помали шанси да заболат од вирусот корона од оние кои не носат.

Извор:www.dailymail.co.uk