Сезона на костени:Варени, печени, во колач, но дали сте пробале чај од костен-неговите придобивки за здравјето ќе ве изненадат

112

Во текот на есента би било добро да користиме што повеќе овошје што ни го дава оваа сезона. Костените секогаш се поврзуваат со есента, а за многумина тие се токму асоцијацијата на постудените денови кои ја најавуваат зимата. Од ова овошје може да се направи пире од костен, колачи од костен, мед од костен, чај од костен.

Иако можеби е малку помалку познат, чајот од костен всушност има бројни придобивки за нашето здравје, пренесува N1.info.hr.

Во нашите шумски предели можете да најдете див костен и питом костен. Овие типови на костени припаѓаат на различни семејства и се навистина слични само по овошје.

Питомиот костен е за јадење и лековит и може да се користи за подготовка на пире, брашно од костен, колачи и сл.

Дивиот костен може да се користи за правење лековити препарати, но не може да се јаде. Дивиот костен повеќе има украсна намена, но е доста лековит. Со ова растение може да се користат сите делови од растението – пупки, лисја, кора, цвеќиња и корени.

Скоро сите делови од ова растение се лековити благодарение на есцинот. Есцин е мешавина од сапонини кои се наоѓаат во кафеавата обвивка на плодот и во други делови од растението, но во помали количини.

Покрај есцинот, кој се користи како супстанца за лекување на проширени вени, отоци и грчеви на нозете, екстрактот од див костен содржи и флавоноиди и масни киселини. Ова само ги поддржува неговите лековити својства.

Есцинот е најзабележителен по неговото позитивно влијание врз вените и капиларите и често може да се најде во форма на креми или гелови. Покрај тоа, токму од дивиот костен се прави чајот од костен, токму поради сите негови лековити својства.

Лековити својства на чајот од костен
Чајот од див костен често се користи во традиционалната медицина и хомеопатијата, иако нема доволно цврсти научни докази за да се потврдат неговите лековити својства.

Сепак, составот на костените потврдува дека таквиот чај може да помогне при одредени состојби. Покрај есцин, содржи и танини, флавоноиди, шеќер, масла и витамини.

Ова се само дел од лековитите својства на чајот од костен:

– ја намалува болката во проширените вени

– го намалува отокот на кожата

– има антиоксидантни својства

– има антиинфламаторни својства

– помага да се намали едемот на кожата

– помага да се намали воспалението

– ја намалува кашлицата и треската

– влијае на смирување на цревата

Рецепт за медицински чај од костен

Лековитиот чај од костен може да се направи од неколку различни делови на ова растение. Коњскиот костен не треба да се зема орално во големи количини. Затоа се подготвува како чај или се зема како екстракт во мали количини. Несакани ефекти од чајот од костен поради предозирање може да бидат повраќање, проширени зеници и губење на свеста.

Иако се користи името чај од костен, можеби терминот „подготовка од костен“ би бил посоодветен бидејќи може да се направи од лисја, цветови, корени, кора и овошје.

За да направите чај од костен, ќе ви требаат:

– сечкана кора од див костен

– екстракт од кора од див костен

– исушени цветови или листови од див костен

Една лажица сечкана кора од див костен прелијте ја со 2 дцл вода. Водата не мора да биде топла. Оставете ја течноста да кисне 12 часа, а потоа внимателно проценете ја.

Доколку сакате веднаш да конзумирате чај од костен, прелијте со топла вода со лажица сечкана кора и покријте. Оставете го така околу еден час и потоа испијте го.

Немојте да ја пиете целата шолја одеднаш, бидејќи чајот од костен се пие во голтки и не повеќе од две шолји дневно.

Рецепт за чај од лист од костен
За да подготвите една шолја чај од лист од костен, потребна ви е околу една лажица суви лисја и/или сушени цветови. Станува збор за еден грам сува материја.

Истото прелијте го со 2 дцл зовриена вода. Оставете да отстои околу 10 минути и процедете. Голтка во текот на денот за да се намали кашлицата. Не пијте повеќе од две шолји дневно.