Србија: Одреден притвор од 48 часа за заменик директорот на косовската полиција

388

По апсењето на четворицата припадници на косовската полиција, заменик директорот на полицијата Дејан Јанковиќ добил притвор до 48 часа, за да се утврдат фактите и потребните проверки за безбедноста на Србија, соопштија за Танјуг од српското МВР. Останатите приведени се ослободени по безбедносни проверки.

Претходно, српското МВР соопшти дека четворица припадници на косовската полиција биле приведени во средата при контрола на административниот премин, а еден од нив е приведен. Тие се приведени при контрола на премините, поради безбедносни проверки, прецизираат од МВР.

Министерството за внатрешни работи вчера соопшти дека се неосновани тврдењата на Приштина за наводно задржување на автобус со регистерски ознаки од територијата на Косово и Метохија на граничниот премин Батровци и наведуваат дека полицијата никого не привела и не спречила влез и минување на кој било државјанин од територијата на Косово.

Од Министерството објаснуваат дека во тек е зголемена контрола на сите патници на граничните премини и дека се вршат безбедносни проверки со цел да се зголеми безбедноста и безбедноста на граѓаните што, според нив, може да предизвика подолг престој на граничниот премин. самата себе.

Приштинските медиуми вчера објавија дека, наводно, стотици косовски граѓани биле блокирани во Србија на границата со Хрватска и дека не им било дозволено да го продолжат патот. Претставници на приштинските власти го обвинија Белград дека ова е одговор на одлуката на Парламентарното собрание на Советот на Европа да ја усвои препораката за прием на Косово во Советот на Европа.