Србија може да ни го украде златото на СП во Кина

23

Легендарниот кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант, смета дека постојат големи шанси САД да остане без златен медал на претстојниот Мундобаскет во Кина.

Коби е назначен за „глобален амбасадор“ на ова Светско првенство, а во пресрет на денешната ждрепка на социјалните мрежи одговараше на прашања поставени од фановите.

  • Мислам дека Србија може да не победи. Секој секого може да победи на овој собор, затоа мораме да бидеме многу претпазливи и подготвени, бидејќи можеме да останеме без злато, изјави Брајант.

Ждрепката за Мундобаскетот е закажана за денеска, а за разлика од САД, Србија е во вториот шешир.

Светското првенство во Кина на програмата е од 31 август до 15 септември, а титулата ќе ја бранат САД.