Луѓето посегнуваат по многу диети кои кружат по социјалните мрежи. Се обиделе да пробаат некоја и нормално во вториот месец се откажуваат, бидејќи во таквите модерни диети или има ограничување на оброците или останува сиромашен избор на храна кој тие не сакаат ниту да ја вкусат. Ништо нема опасно ако си љубител на храна, но опасноста станува кога ваквите љубители на храна внесуваат енормно количество на храна која не само што е нутритивно сиромашна, а во исто време е и многу богата со празни калории кои воопшто не ни се потребни и се складираат или акумулираат во нашите тела

Марија СОКОЛОВСКА

Нарушувањето во исхраната кај многу луѓе веќе станува голем проблем. Иако прејадувањето придонесува за намалување на нивната удобност, тие не можат да се откажат од тој сладок момент кој за нив претставува задоволство .

Работејќи со многу клиенти кои се борат со прекумерна тежина, при секоја консултација чувствувам дека многу од нив се плашат дека ќе им се скрати задоволството, уживањето во храната.

 Луѓето посегнуваат по многу диети кои кружат по социјалните мрежи. Се обиделе да пробаат некоја и нормално на вториот месец се откажуваат, бидејќи во таквите модерни диети или има ограничување на оброците или останува сиромашен избор на храна кој тие не сакаат ниту да ја вкусат.

Ништо нема опасно ако си љубител на храна, но опасноста станува кога ваквите љубители на храна внесуваат енормно количество на храна која не само што е нутритивно сиромашна, а во исто време е и многу богата со празни калории кои воопшто не ни се потребни и се складираат или акумулираат во нашите тела.

Затоа има неколку намирници кои можете да ги јадете без грижа на совест.

Како што има некои намирници со кои луѓето имаат тенденција да се прејадуваат, има и одредени видови храна што луѓето ги јадат во премали порции.

Четири намирници имаат многу здравствени придобивки – и веројатно можете да јадете повеќе отколку што мислите.

 Бобинки: Бобинките содржат неверојатна количина на антиоксиданси, витамини и минерали – сето тоа во мало, моќно пакување. Овие слатки доаѓаат со дополнителна придобивка: можете да ги консумирате без никаква грижа и во поголеми порции , Бобинки често доаѓаат во контејнери со големина на половина литар. Бидејќи правилната порција е една шолја, можете да јадете по половина сад одеднаш. Уживајте и јадете.

Зелен лиснат зеленчук: Ако сакате да ги подобрите соодносите на вашата чинија за вечера, додадете повеќе зеленчук, кој луѓето имаат тенденција да го недоволно јадат, и помали порции протеини, како што е месото, со кои луѓето имаат тенденција да претеруваат. Без разлика дали јадете аспарагус поради неговите антиоксиданси, влакна и фолати или имате  чинија со зелена салата  поради нивните својства за борба против ракот, добро правило е ½ чаша варен или една чаша сиров зеленчук. Но, ако сакате повеќе од тоа, можете. Многу од лугето дури не внесуваат воопшто зелена салата или било каков зеленчук во сирова форма .

Ореви: Оревите се единствените јаткасти плодови кои содржат омега 3 масни киселини. Добра порција за ужина од ореви е ¼ чаша, која содржи 11 грама полинезаситени масти. Полинезаситените масти може да помогнат во подобрувањето на липидите во крвта и да го намалат ризикот од срцеви заболувања. Освен што ја содржат оваа корисна маст, оревите се добар извор на влакна и витамин Б6.

Скробен зеленчук: Скробниот зеленчук обезбедува широк спектар на витамини, минерали, антиоксиданси и влакна. Тие вклучуваат бели компири, слатки компири, тиква и различни зимски тикви, зелен грашок и пченка. Кога се јадат во умерени количини, тие обезбедуваат богат извор на витамин Б-6 и калиум. Општо земено, ½ чаша е добра – и полна – големина на порција за зеленчук со скроб.

 Големини на порции: Кога станува збор за одредување колку храна да се послужи, големината навистина е важна и да, може да имате премногу добра работа. Гледањето на големината на вашата порција е клучен фактор за спречување на зголемување на телесната тежина.

Колку треба да јадам? Колку е просечна големина на порција?

Користењето на раката може да биде лесен начин да ја проверите големината на вашите порции храна во чинијата.

Постојат разлики помеѓу големината на нашите раце и тие може да се користат како груб водич за да ви помогне да знаете колку да готвите и послужите. Кога служите за некој друг, користете ја големината на неговата рака.

Ако сакате да ја намалите големината на порциите, добра идеја е првично да се фокусирате на јадење помалку преработена храна, која е богата со сол, шеќер и заситени масти.

Потоа преминете на компонентите на оброкот со месо, јаглени хидрати и сирење. Ако се плашите дека чинијата ќе ви изгледа малку празна, зошто да не ја наполните со повеќе зеленчук. Ова може да бидат ниски трошоци ако се купат во сезона и треба да се јадат во поголеми количини од другата храна.

Многу лесно може да се претера во сервирањето, а со тоа и да се прејадете, особено кога сте гладни! Користете ги овие совети за да ви помогнат да послужите здрави порции.