Со Феликс во ЛШ

102
epa10168271 Atletico Madrid's Joao Felix reacts during the UEFA Champions League group stage soccer match between Atletico Madrid and FC Porto at Metropolitano stadium in Madrid, Spain, 07 September 2022. EPA-EFE/Juanjo Martin

Најбогатиот фудбалски клуб на денешницата, англискиот премиерлигаш Њукасл, се вклучи во трката по потписот на португалскиот интернационалец од редовите на Челзи, Жоао Феликс. Крилниот напаѓач е во сопственост на шпанскиот гигант Атлетико (М), но вториот дел од актуелната сезона го одработува како позајмен играч на „Стемфорд Бриџ“. Клубот кој сака да ги осигура неговите услуги мора да испрати понуда не помала од 120 мил. евра.