Со торта и балони прославен роденденот на Трамп, Бајден му честитал пригодно: Од еден старец до друг

1108
Фото: PA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Републиканскиот кандидат на претстојните избори за американски претседател и поранешен претседател Доналд Трамп со торта и сино-бели балони го прослави својот 78 роденден со говор пред гласачите на Флорида, пренесе АП.

Актуелниот американски претседател Џозеф Бајден преку социјалните мрежи му испрати честитка на која пишува дека „годините се само бројка“.

Среќен 78-ми роденден, Доналд. Ова му го зборува еден старец на друг: Годините се само бројка, рече Џозеф Бајден во објава на социјалната мрежа X, заедно со кратко видео на кое се прикажани неговите постапки и политики за разлика од оние на Трамп.

Во тоа време, Трамп зборуваше на роденденска забава организирана за него во Вест Палм Бич, Флорида од група негови поддржувачи познати како „Клубот 47“.

Трамп, исто така, постојано го карактеризираше сегашниот претседател Џозеф Бајден како премногу слаб за да издржи втор мандат во Белата куќа.

„Нашата земја ја уништуваат неспособни луѓе. Сите претседатели треба да имаат тестови за способност“, рече Трамп.

Торта на златна основа

Како дел од церемонијата, организаторите потоа изнесоа висока торта додека присутните пуштија црвени и сини балони.

Поставена на златна основа, тортата имаше посебни слоеви кои вклучуваа бејзбол капа „Make America Great Again“, логото на клубот 47, американско знаме и зборовите „Роден во САД на денот на знамето“, кои ги имаа заедничките златни рамки на многу имоти на Трамп, како и логоа на Трамп и на републиканците.

Кога Трамп излезе на сцената, толпата пееше „Среќен роденден“ и извикуваше „САД! СЕГА!”.

„Ова е најголемата роденденска забава што некогаш сум ја имал“, рече Трамп.

Поранешниот претседател на САД го предизвика ентузијазмот на присутните презентирајќи ги своите планови за кампањата.

Републиканците Марко Рубио, Бајрон Доналдс и Мич Меконел присуствуваа на роденденската прослава на Трамп.

„За овој настан беа продадени 5.000 влезници по цена од околу 35 долари, а цената за седишта поблиску до сцената беше 60 долари“, изјави претседателот на Клуб 47, Лери Сноуден.

Роденденот на Доналд Трамп е пресвртница што ги потсетува гласачите дека двајцата големи партиски кандидати оваа година се најстарите што некогаш се кандидирале за функцијата, според Ројтерс.

Анкетите покажуваат дека Американците се позагрижени за напредната возраст на Бајден, кој има 81 година, иако Трамп е само три и пол години помлад и би бил најстариот претседател досега доколку добие втор мандат.