Солта дефинитивно е најдобра за домаќинство и решавање на секојдневните проблеми. Таа спречува гниење на јаболкото. Миењето јаболка во солена вода ќе го забави нивното гниење. Во еден сад измешајте една чаша ладна вода и половина лажица сол. Додадете ги јаболката и оставете ги да киснат десет минути. Потоа добро исцедете ги и зачувајте додека не сакате повторно да ги користите. Пред употреба, измијте ги со обична вода и ќе имаат свеж вкус.

За да ги направите пијалаците ладни и подготвени за пиење побрзо, додајте мраз и сол во садот во кој се ладат додека не го наполните садот до врвот на шишето. По само десет минути, вашите пијалаци ќе бидат подготвени да ги освежат гостите.

За да се ослободите од непријатните мириси од даската за сечење, исчистете ја со сол. Ставете сол на даската и лесно тријте ја со влажна крпа. Исплакнете ја со топла вода и детергент за садови.

Ослободете се од мирисот на кромид на вашите раце. Едноставно измијте ги рацете со мешавина од сол и сок од лимон. Потоа измијте ги уште еднаш со сапун и ќе се ослободите од непријатните мириси.

Ако имате стаклена ваза, кафемат или која било друга чаша што го загубила својот сјај, солта ќе го врати нивниот оригинален изглед. Измешајте неколку лажици сол со две лажици оцет додека не добиете паста. Нанесете го на стаклен сад и оставете да отстои 20 минути. Четкајте добро и исплакнете со топла вода.