Марија Соколоска

Еве ја и есента. А тоа, барем во Македонија значи подготовки на зимница. Се разбира, на прво место ни е ајварот. Познат и како „црвен кавијар“ – направен е од црвени пиперки и модри патлиџани. Традиционалниот ајвар се подготвува со часови и во големи количества. Процесот е компликуван бидејќи пиперките треба да се печат, да се излупат и смелат, се пржат во масло со часови. Конзистентноста мора да биде густа и кремаста! Процесот на подготовка е навистина долг. Постојат различни рецепти но мене ми е познат традиционалниот. Но дали ајварот е супер храна? Иако не постои официјална дефиниција за „суперхрана“, таа всушност ја вклучува целата храна што содржи богатство од хемикалии, антиоксиданси, витамини и минерали. Затоа, нивната потрошувачка може да има позитивен ефект врз здравјето и спречувањето на многу болести.

Ајварот е особено корисен во зимските месеци кога немаме доволно сончеви зраци и свеж зеленчук на располагање. Благодарение на црвените пиперки и модриот патлиџан, ова е сосема здрав оброк. Иако свежата храна на телото му дава многу повеќе нутритивни состојки ,сепак ајварот е добар избор.

 

Црвените пиперки содржат многу витамина А Б, Ц и Е, како и висококвалитетни коензими, антиоксиданси и фитохемикалии како што се лутеин, капсаицин и бета-каротин. Бета-каротин и лутеин се одговорни за одржување на здравјето и заштитата на очите и кожата.

Иако нивото на витамин се разликува во зависност од видот на пиперката, сите тие содржат високо ниво на А и Ц. Нивото на витамин Ц е постојано високо, но повеќето пиперки се богати и со витамин А. Суровите црвени пиперки се најдобриот извор на витамин Ц со 127 мг на 100 грама. Различни витамини Б се присутни во помали (но сепак значајни) концентрации. Присутните витамини Б вклучуваат ниацин, рибофлавин и пиридоксин.

Пиперките, исто така, содржат пристојно ниво на витамин К, витамин кој најчесто се поврзува со зелен лиснат зеленчук, како зелената зелка и репка. Од друга страна, капсаицинот може да помогне во контролирањето на воспалителните процеси. Зеленчукот богат со бета-каротен, обично не губи големо количество на витамин Ц кога се готви! Без адитиви, додадени шеќери или конзерванси, ајварот е поздрав и потполно природен избор. Модриот патлиџан е богат со хранливи влакна, што е суштински дел од здравата исхрана, бидејќи помага да се одржува непречено варење на храната.

Правилното количество на влакна во вашата исхрана, исто така, може да помогне во контролата на шеќерот во крвта. Модриот патлиџан има добар извор на витамини Б1 и Б6. Витаминот Б1, исто така наречен тиамин, му помага на вашето тело да ја претвори храната во енергија.

 

Нашите тела не можат сами да создаваат витамин Б1, што значи дека се потпираме на нашата исхрана за да го добиеме сето она што ни треба. Витаминот Б6, познат и како пиридоксин, му помага на телото да ја користи и складира енергијата од јаглехидратите и помага да се одржат здрави нашите црвени крвни зрнца. Иако при долга термичка обработка се гуни дел од нутриативната вредност сепак се губи дел од витамините но остануваат минералите , влакната и фитонутриетите кои е од голема важност за организмот  Сигурно ајварот веќе го освојува светот. На леб, како мезе, гарнир или состојка на фино јадење.

 Одлична вест, ајварот не e многу калоричен. 100 грама ајвар има само 138 kcal, или околу 7 kcal во една лажичка. Покрај тоа, богатата арома ќе го подобри вкусот на храната, така што дури и ако броите калории нема да треба да се лишите од гастрономски вкусови.

Ајварот е 100отсто вегански.Не само што е веган, ајварот не содржи глутен, така што можете да го послужите на вашата маса за секој да може да ужива. Правењето ајвар е дел од есенскиот балкански ритуал за подготовка на зимница. Зимница е семејство на конзерви, богати и намази подготвени за зимата, која вклучува лутеница (зачинета печена пиперка, патлиџан, домат и суви феферони (чили пиперка). Ајвар е несомнено најважниот член на семејството зимница. Внесот на зеленчук е од голема важност за нашето здравје, затоа искористете ги сезонските зеленчуци, јадете ги свежи, замрзнете ги или направете зимница. Ајварот е дел од нашата традиција, уживајте додека го консумирате, комбинирајте го со јајца, сирење но внимавајте на лебот.