Собир во Мелбурн за поддршка на муслиманската заедница по нападот во Нов Зеланд

63

Илјадници луѓе се собраа во Мелбурн, Австралија, за да изразат поддршка за муслиманската заедница по вчерашниот напад во две новозеландски џамии, при што загинаа 49 лица, а десетици се повредени.

Учесниците на собирот читаа молитви во спомен на жртвите, изразувајќи солидарност со стравот, кои ги опфати многумина по извршениот напад.

– Тоа што се случи во Крајстчрч беше тероризам. Убијците се терористи. Но во нашето општество нема место за предрасуди и расизам. Расизмот убива, исламофобијата убива. Како муслимани ние живееме со тоа секој ден, изјави еден од присутните во Државната библиотека на Викторија.

Неколку споменици во Мелбурн беа осветлени во црвена, бела и сина боја, како боите на новозеландското знаме.

Дваесет и осум годишниот австралиски државјанин Брентон Тарант е обвинет за нападот во двете џамии во Нов Зеланд. Тој објави манифест на повеќе од 70 страници, кој содржи антимуслиманска и антиимигрантска реторика.