Слушајте го повнимателно:Вака телето ви кажува дека треба да го ограничите внесот на шеќери

666

Еве како вашето тело можеби ви кажува дека треба да го ограничите внесот на шеќер.

Ви избиваат мозолчиња
Јадењето премногу шеќер може да предизвика нечистотии на вашата кожа. Студијата објавена во Журналот на Академијата за исхрана и диететика укажува на врската помеѓу исхраната богата со шеќер и сериозноста на акните. Учесниците со умерени до тешки акни пријавиле поголем внес на шеќер во споредба со луѓето кои имале благи или без акни, пишува The Healthy, а пренесува N1 Zagreb.

Се чувствувате премногу уморни

Ако јадете храна полна со скриен шеќер и очигледно ви недостасуваат протеини, влакна и масти – да речеме, печива – може да доживеете попладневен пад на енергијата. Можеби чувствувате лоша главоболка или сакате да легнете во кревет. Урамнотежената и хранлива исхрана спречува шеќерот во крвта да падне од високо ниво на шеќер на летаргично ниско ниво.

Колабирате од замор после тренинг

Правилниот внес на енергија во вашето тело е клучот за добар тренинг. Ако се чини дека вежбањето станува сè потешко, виновна може да биде диета богата со шеќер.

„Ако го зголемите шеќерот во крвта со многу слатка храна непосредно пред интензивно вежбање, може да се чувствувате многу уморни потоа“, вели Сара Фолта, д-р, доцент на Факултетот за наука и политика за исхрана во Тафтс Фридман.

Порибувањето на премногу едноставни шеќери може да предизвика брз скок на шеќерот во крвта проследен со брзо опаѓање, оставајќи да се чувствувате исцрпени на половина пат од трчањето, забележува таа.

Никогаш не сте сити

Зошто е толку лесно да се посегне по друго парче торта? Храната која е богата со шеќери, но со малку протеини, влакна и други хранливи материи не прави да се чувствувате сити, вели Фолта. „Шеќерот не ги активира истите механизми во телото што прават вашето тело да се чувствува како штотуку да јадело“, вели таа.